Orodje za dostopnost

SKOČI DO OSREDNJE VSEBINE
E-STORITVE
07 4991 400 info@zd-brezice.si

 

Naročanje: 07 49 91 470

 

 

Urgentni center Brežice

 

Od 18. januarja 2016 sta služba nujne medicinske pomoči in dežurna služba Zdravstvenega doma Brežice organizirani v prostorih Urgentnega centra Splošne bolnišnice Brežice.

 

Za življenje ogrožajoča in nujna stanja pokličite na številko 112.

 

Vodja službe nujne medicinske pomoči: Kristian PETRIČ, dr. med., specialist družinske medicine.

Namestnica vodje: Teja MOTORE, dr. med., specialistka družinske medicine, strokovna direktorica.

 

Nujna medicinska pomoč (NMP) predstavlja izvajanje nujnih ukrepov ekip NMP pri osebi, ki je zaradi bolezni ali poškodbe neposredno življenjsko ogrožena, oziroma pri kateri bi glede na bolezenske znake v kratkem času lahko prišlo do takšne ogroženosti.

 

Nujna medicinska pomoč je organizirana 24 ur dnevno vse dni v letu in se glede na zdravstveno stanje bolnika izvaja tako na terenu kot v urgentni ambulanti NMP.

 

NUJNA MEDICINSKA POMOČ NA TERENU

 

S 3. majem 2023 se je enota Nujne medicinske pomoči Zdravstvenega doma Brežice vključila v sistem Dispečerske službe zdravstva (DSZ). Dispečerska služba sprejema klice ob nenadnih dogodkih, ki potrebujejo intervencijo zdravstvenih služb na terenu, določa prioriteto sprejetim klicem in aktivira ustrezno zdravstveno ekipo glede na naravo in lokacijo dogodka. DSZ izvaja vse aktivnosti v skladu z določenimi in veljavnimi standardi.

 

Na številko 112 lahko pokličete kadarkoli, 24 ur dnevno, vse dni v letu. Številka je brezplačna. Nanjo lahko pokličete s stacionarnega ali z mobilnega telefona, pošljete kratko sporočilo (SMS) ali posredujete besedilni klic preko sistema WAP 112.

 

Na številki 112 se vam najprej oglasi operater v Regijskem centru za obveščanje, ki vas preveže do zdravstvenega dispečerja. Zdravstveni dispečer sprejme nujni klic in po pridobitvi podatkov o kraju intervencije, telefonski številki in informacij o bolezni ali poškodbi preda intervencijo v izvajanje ekipi NMP, hkrati podaja navodila za oskrbo pacienta na terenu in po potrebi tudi ostane s klicateljem na liniji do prihoda ekipe NMP na kraj dogodka. 

 

Ob vsakem klicu na 112 je pomembno, da sporočite ključne informacije o dogodku:

  • KDO kliče;
  • KAKŠNO POMOČ potrebujete;
  • KRAJ dogodka (čim bolj natančno, bližina znanih lokacij, če je naslov težko najti, naj ekipo v primeru, da okoliščine to dopuščajo in ob zagotavljanju lastne varnosti nekdo pričaka in ustrezno usmeri na končno lokacijo);
  • OPIS dogodka (kaj se je zgodilo, kdaj se je zgodilo, koliko ljudi vključuje, v kakšnem zdravstvenem stanju so oboleli ali ponesrečenci);
  • TELEFONSKO ŠTEVILKO (prekinitev zveze, potreba po dodatnih informacijah);
  • OKOLIŠČINE NA KRAJU (požar, nevarne snovi, …).

Na 112 lahko prispe več telefonskih klicev hkrati in jih ni možno istočasno obravnavati. Klica zaradi tega ne prekinjajte.

 

Med klicem poskušajte ostati zbrani ter da odgovarjate na zastavljena vprašanja, ki vam jih postavlja zdravstveni dispečer. Tako lahko podate ustrezne informacije ter pripomorete k hitrejšemu izvozu ustrezne ekipe.

 

Primeri življenjske ogroženosti:

  • občutek dušenja;
  • bolečina v prsnem košu;
  • izguba zavesti;
  • nenadno ohromel del telesa;
  • hud glavobol z bruhanjem, motnjami vida, govora, z ali brez pridružene povišane telesne temperature;
  • bruhanje, izkašljevanje ali odvajanje krvi ali odvajanje črnega, smrdečega, mazavega blata;
  • nenadne hude bolečine v trebuhu;
  • novo nastale motnje srčnega ritma (prepočasen (< 50), prehiter (> 150) ali popolnoma nereden utrip;
  • visoko povišana telesna temperatura skupaj z omotico, bledico, potenjem, oslabelostjo, nizkim krvnim pritiskom;
  • prometne nesreče in ostale hujše poškodbe;
  • vsaka situacija, kjer smatrate, da gre za življenjsko ogroženost.

 

URGENTNA AMBULANTA

 

Po pravilih ZZZS imate pravico do pregleda v urgentni ambulanti le v nujnih stanjih, v nasprotnem primeru ste obravnavani kot samoplačniki. Urgentna ambulanta ni namenjena zdravljenju nenujnih stanj, izdajanju napotnic za naročene preglede in pisanju redne terapije. Pred iskanjem pomoči v urgentnem centru presodite, ali gre za nujno stanje ali lahko počakate na izbranega osebnega zdravnika.

 

ZDRAVSTVENI DOM BREŽICE

Černelčeva cesta 8

8250 Brežice

© 2024 Zdravstveni dom Brežice. - Vse pravice pridržane. 5ka Agencija