Obveščamo vas, da bomo v Zdravstvenem domu Brežice v tednu od 3. 6. 2024 do 30. 6. 2024 izvajali meritve GLEŽENJSKIH INDEKSOV za opredeljene paciente Zdravstvenega doma Brežice, in sicer:

• v ponedeljek, 3. 6. 2024, od 8.00 do 9.00, v referenčni ambulanti Zdravstvenega doma Brežice (klet - desno);
  • v ponedeljek, 17. 6. 2024, od 8.00 do 9.00, v referenčni ambulanti Zdravstvenega doma Brežice (klet - desno).

Gleženjski indeks pokaže stanje prehodnosti oz. zožitev žil arterij na nogah. Preiskava je pomembna, saj z njo ugotavljamo periferno arterijsko bolezen oz. aterosklerozo.

Določanje gleženjskega indeksa je indicirano:

1. Pri poznani periferni arterijski bolezni (PAB) 1 x letno, oziroma pri sumu na poslabšanje PAB;

2. Pri odkrivanju in zdravljenju srčno-žilnih bolezni:

a. Kadar posumimo na periferno arterijsko bolezen zaradi znakov in simptomov:

• pri odsotnosti perifernih utripov ali prisotnostjo šumov na spodnjih okončinah;
  • tipični simptomi intermitentne klavdikacije ali drugi simptomi značilni za PAB;
  • razjede na spodnjih udih, ki se ne zacelijo.

b. Pri bolnikih, ki imajo povišano tveganje za PAB zaradi prisotnih drugih srčno-žilnih boleznih in stanj:

• druga stanja: srčno popuščanje, anevrizma abdominalne aorte, kronična ledvična bolezen.
  • aterosklerotične bolezni: koronarna bolezen in druge srčno-žilne bolezni (možganska žilna bolezen, bolezen arterij zgornjih okončin, bolezen mezenteričnih in renalnih arterij);

c. Pri asimptomatskih pacientih, ki imajo povišano tveganje za PAB:

• moški in ženske nad 65 let,
  • moški in ženske do 65 let, ki imajo visoko tveganje za srčno-žilne bolezni;
  • moški in ženske nad 50 let z družinsko obremenitvijo za PAB.

3. Pri kroničnem venskem popuščanju. Preden se svetuje kompresijska terapija, je potrebno preveriti arterijsko cirkulacijo spodnjih okončin.

Meritev je brezplačna in traja približno deset minut.